Sondakika32.com - Isparta Haberleri
‘Sol görüşlüyüm ve İYİ Partiliyim’

 İYİ Parti ağırlıklı olarak eski MHP kadroları tarafından kurulmuş bir parti. Özellikle İç Anadolu kentlerinde parti kadroları büyük oranda Ülkücü kesimden oluşuyor. Ancak İzmir’de ise durum farklı. Parti teşkilatlarında yoğun olarak, kendini merkez sol ve merkez sağda konumlandıran isimleri bulmak mümkün.

İYİ Parti Karşıyaka İlçe Başkan Mehmet Yıldırım kendisini demokratik solcu olarak tanımlıyor. Yıldırım 29 yıl Demokratik Sol Parti’de, birkaç yılsa CHP’de siyaset yapmış. Meral Akşener’in özellikle 16 Nisan referandumu akşamı ve devamındaki süreçteki tavrından etkilenmiş ve İYİ Parti’ye katılmış.

Yıldırım, İzmir İYİ Parti’nin üçte birinin sosyal demokratlar, üçte birinin Demokrat Parti çizgisindeki merkez sağcılar, üçte birininse MHP kökenlilerden oluştuğunu söylüyor. Parti içinde farklı görüşleri zenginlik olarak değerledirdiklerini söylüyor.

Yıldırım’a göre İYİ Parti, İzmir’in tarihinden gelen güçlü merkez siyaseti ihtiyacına büyük bir yanıt olacak. Ona göre CHP bu boşluğu dolduramaz zira kentte de Türkiye’de de ne olursa olsun CHP’ye oy vermeyecek geleneksel bir merkez sağ kitle var.

İzmir’in geleneksek olarak muhalafetin, isyanın başkenti olduğunu söyleyen Yıldırım, bir isyan hareketi olarak tanımladığı partisinin ülkedeki en yüksek oy oranına İzmir’de erişeceğini iddia ediyor.

Yıldırım’dan sonra İlçe Sekreteri Ilgın Caba ile görüşüyoruz. Caba da kendini merkez solda tarif ediyor ve aile köklerinin de hep solda yer aldığını söylüyor. Caba, ilk kez bir siyasi partide faaliyet gösterdiğini belirtiyor:

Caba, Akşener’in kadın bir lider olmasından da çok etkilendiğini belirtiyor. İzmir’de kadınların her konuda baskın olduklarını, bu yüzden özellikle kadınlar arasında Akşener’e büyük destek olduğunu öne sürüyor. (Mahmut Hamsici/BBC Türkçe)







Gündem  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Kılıçdaroğlu: Keşke 24 Haziran akşamı iyi bir sınav verebilseydik

Kılıçdaroğlu: Keşke 24 Haziran akşamı iyi bir sınav verebilseydik 'Eğer bir kusur ve kabahat varsa o kusur ve kabahat bizim…'

Kalp Ameliyatı Koltuk Altı Kesisi Yöntemi İle Yapıldı

Kalp Ameliyatı Koltuk Altı Kesisi Yöntemi İle Yapıldı Kalp Ameliyatı Koltuk Altı Kesisi Yöntemi İle Yapıldı

Kılıçdaroğlu’nun önereceği belediye başkan adayları PM’den geçmeyebilir!

Kılıçdaroğlu’nun önereceği belediye başkan adayları PM’den geçmeyebilir! Dün Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan PM toplantısı oldukça hararetli tartışmalara sahne oldu.

CHP’nin gündeminde İYİ Parti ile ittifak mı var?

CHP’nin gündeminde İYİ Parti ile ittifak mı var? Yerel seçimler öncesi “ittifak” tartışmaları artarken hem mevcut belediyelerini korumak hem de yeni büyükşehirler k...

Keçiborlulu çiftçiler arazilerini istiyor

Keçiborlulu çiftçiler arazilerini istiyor Keçiborlulu çiftçiler arazilerini istiyor

Burdyr'da eşi bulunmayan yerleşim

Burdyr'da eşi bulunmayan yerleşim Burdur'un Hacılar köyünde 2011 yılından bu yana devam eden Büyük Höyük kazılarının bu yılki bölümü sona erdi. K...

CHP Afyon yönetimi bıraktı

CHP Afyon yönetimi bıraktı CHP Afyon yönetimi bıraktı

Yerel seçimde ittifak olacak mı hangi parti ne diyor?

Yerel seçimde ittifak olacak mı hangi parti ne diyor? Yerel seçime 7 ay kala siyaset koridorları ittifak planlarıyla ısındı.

Isparta'daki bazı kaymakam ve Vali yardımcıları değişti

Isparta'daki bazı kaymakam ve Vali yardımcıları değişti İçişleri Bakanlığından, 2018 yılı Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesiyle 471 mülki idare amirinin yerinin değişt...
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
ANKARA – OKUL ve KİTAP – ZAMLAR
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Hüzün Hep Hüzün
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com