Sondakika32.com - Isparta Haberleri
CHP’de kurultay ateşi yandı

Nergis Demirkaya

 Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin, “Olağanüstü kurultay toplansın, Kılıçdaroğlu onursal başkan, ben genel başkan olayım” sözleri üzerine CHP’de kurultay tartışması başladı. İnce’nin teklife “hayır” denilmesi durumunda “örgüt kendisi çözecektir” sözleri de delegelerden kurultay için imza toplanacağının işareti olarak yorumlandı.

CHP Genel Merkezinden gelen ilk açıklama “Gündemimizde kurultay yok” oldu. Ancak delegelerin imzasıyla talep edilecek bir kurultay çağrısı karşısında nasıl bir yol haritası izleneceği perşembe günü yapılacak MYK’de karara bağlanacak. Seçimin hemen ardından başlayan kurultay tartışmasını bu talepte bulunan CHP’lilerle konuştuk.

CHP için olağanüstü kurultayın kaçınılmaz olduğunu söyleyen partililer bunun nedenleriyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundular:

SEÇMEN SAYISI ARTTI OYLAR DÜŞTÜ: Seçmen sayısı artmasına karşın parti 3.5 puan, yaklaşık 800 bin oy kaybetti. Analizlere göre 3.5 puanın 1.5 puanı ön seçim yapılmamasından kaybedildi. 2 puan ise genel başkan ve parti yöneticilerinin CHP’yi iktidar yapacağına güven duyulmadığı için HDP ve İYİ Parti’ye gitti.

MİLLETVEKİLİ LİSTESİ DEĞİL KURULTAY LİSTESİ YAPTILAR: Muharrem İnce aday gösterilmeden önce CHP’nin oyu yüzde 18.5 ölçüldü. İnce’nin adaylığı ile bu yüzde 22.5’e çıktı. Seçim öncesi bu tabloyu parti yöneticileri Bülent Tezcan, Tekin Bingöl ve Haluk Koç görmüştü. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na liste hazırlanırken delegeleri tutmak için il başkanlarının aday gösterilmesi, seçim sonrası sıkıntı çıkarabilecek Tüzük Kurultayı’nda ön seçimin kaldırılmasına “hayır” diyenleri liste dışı bırakma önerisi götürüldü. Hazırlanan milletvekili listesi bu şekilde yapıldı, liste 25 Haziran sabahı için tamamen kurultay odaklı hazırlandı.

KAMPANYADA PARA HARCANMADI: CHP kasasında yaklaşık 200 milyon lira vardı ancak seçim için yaklaşık 20 milyon lira ayrıldı, kalan para repoya yatırıldı. Kampanyaya para harcanmadı.

SANDIKLARA SAHİP ÇIKILMADI: Olağanüstü Parti Meclisi toplantısında bir genel başkan yardımcısı 50 bin sandıktan veri alamadıklarını söyledi. Bu “oyların yüzde 25’inden haberimiz yok” demekti. Bir başka genel başkan yardımcısı “sandıkların yüzde 90’ına hakimdik” dedi, bu da “19 bin sandıktan, oyların yüzde 12’sinden haberimiz yok” demek.KILIÇDAROĞLU 5 YIL SONRA ADAY OLACAK MI?

Bunlar CHP içinde kurultay çağrısı yapanların öne çıkan eleştirileri. Muhalifler “Böyle başarısız bir yönetim neden dursun” derken bir soru da Kılıçdaroğlu’nun gelecek planına dair. Partide, “Kılıçdaroğlu ‘Yerel, genel seçime hazırlanıyorum’ diyor. 71 yaşındaki Kılıçdaroğlu 5 yıl sonra genel seçim olduğunda Cumhurbaşkanlığına aday olmayacak. O zaman Kılıçdaroğlu ne için iktidar olmak istiyor. CHP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı adayı da olacak bir kişi olmalıdır” deniliyor.

AĞUSTOS SONU EYLÜL BAŞI KURULTAY OLABİLİR

Parti içi muhalefetin eleştirileri böyle ama mevcut delegeler, il başkanları ve milletvekillerinin Kılıçdaroğlu yönetimince belirlendiği tabloda olağanüstü kurultay için gerekli imza toplanabilir mi? Parti içi muhalefetin itici güçleri, “İmza toplanır İnce kazanır” görüşünde. Kulislere göre CHP yönetimi olağanüstü kurultay talebini geri çevirecek.

Bu arada belediye başkanı, il başkanı ve milletvekilleri üzerinden 800 delege imzası bir arada tutulmaya çalışılacak. Kulislere göre parti yönetimi “800 delegemiz var gelsinler çarpışmaya hazırız” diyor. Muhalefet ise “delege imzalarının cepte olduğunu” düşünmüyor. Kurultay çağrısı için imza toplama sürecinin pazartesi başlayabileceği, gerekli imzanın da 15 gün içinde toplanıp 25 Temmuz itibariyle genel merkeze teslim edilebileceği konuşuluyor. Bu durumda ağustos ayı sonu eylül başında bir kurultayın kaçınılmaz olacağı konuşuluyor.

ERKEN YEREL SEÇİM OLURSA…

Seçimlerin ardından Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerin kasım ayına alınması tartışması başladı. İktidar kanadından “Gündemimizde erken yerel seçim yok” açıklaması gelse de sonbaharda olası bir erken seçim kararının olağanüstü kurultay çağrısı yapacakları nasıl etkileyeceği bilinmiyor.

 Siyaset  KATEGORİSİNDEN HABERLER

MHP'li Esin Kara: 30 yakın ilde ittifak olacak

MHP'li Esin Kara: 30 yakın ilde ittifak olacak MHP'li vekil Esin Kara, AK Parti'yle 30'a yakın ilde ittifak yapacaklarını söyledi.

Muharrem İnce’nin oylarıyla yerel seçimlere gidilse ne olur?

Muharrem İnce’nin oylarıyla yerel seçimlere gidilse ne olur? Seçim analisti, istatistik uzmanı Filiz Aydın Koç, CHP ile Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin 24 Haziran oyların...

Kılıçdaroğlu açıkladı! Muharrem İnce'yi İstanbul'a aday gösterecek mi?

Kılıçdaroğlu açıkladı! Muharrem İnce'yi İstanbul'a aday gösterecek mi? '24 Haziran gecesi büyük hata yaptık" diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Muharrem İnce de mi kusurluydu'...

Kılıçdaroğlu ve İnce yan yana geldi

Kılıçdaroğlu ve İnce yan yana geldi Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in kızı Side Bozbey’in nikahına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğl...

CHP kulislerinde İstanbul için konuşulan 5 isim

CHP kulislerinde İstanbul için konuşulan 5 isim CHP İstanbul ve Ankara adayları kimler olacak? İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı adaylığı için 5 ismin ...

'İYİ Parti, CHP ile tabanda ittifaka uzak değil'

'İYİ Parti, CHP ile tabanda ittifaka uzak değil' İYİ Parti'nin, Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde CHP ile tabanda ittifak yapabileceği ileri sürüldü. ...

Sevilay Yılman'dan gündemi sarsacak Kılıçdaroğlu ifşası

Sevilay Yılman'dan gündemi sarsacak Kılıçdaroğlu ifşası Habertürk yazarı Sevilay Yılman gündemi sarsacak bir yazı kaleme aldı. Yılman, CHP'de 9 seçim kaybettiği halde ...

AK Parti İstanbul'da kimi aday gösterecek? Ahmet Hakan yazdı işte o isimler

AK Parti İstanbul'da kimi aday gösterecek? Ahmet Hakan yazdı işte o isimler Mart 2019'da yapılacak olan yerel seçimlerde cevabı en çok merak edilen soruların başında AK Parti'nin İsta...

Karamollaoğlu: 'Fırsatçılığı kendinizde arayın!'

Karamollaoğlu: 'Fırsatçılığı kendinizde arayın!' Ekonomik krizle ilgili açıklamalarda bulunan Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, 'İktidar, fırsatçılığı sadece...
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
ANKARA – OKUL ve KİTAP – ZAMLAR
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Hüzün Hep Hüzün
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com