Beyoğlu'nda hızır dolaşıyor! Evlerin kapısına para dolu zarf bırakıyor


Açıklama: BEYOĞLU'nda dolaşan esrarengiz hayırsever günün konusu oldu, evlerin kapılarına para dolu zarflar bırakıyor, herkes onun 'Hızır' olduğunu düşünüyor.
Kategori: Ulusal
Eklenme Tarihi: 04 Mart 2019
Geçerli Tarih: 24 Ağustos 2019, 01:50
Site: Sondakika32.com - Isparta Haberleri
URL: http://sondakika32.com/haber_detay.asp?haberID=12056


Beyoğlu Hasköy'de gecekonduların çoğunlukta olduğu bir mahallede 1 ay içerisinde, birçok kişi esrarengiz hayırsever olayını yaşadı. Sabah kalktıklarında evlerinde kapıların altından atılmış içinde para olan zarf buldular. Şimdi herkes "Hızır" adını koydukları bu hayırseveri merak ediyor.

Beyoğlu'nda hızır dolaşıyor! Evlerin kapısına para dolu zarf bırakıyor - Sayfa 2

Hasköy'de çoğunluğu gecekondudan oluşan mahallede hemen herkes 1 aydır gece kapılarının arasından bırakılan para dolu zarfları ve bunu kimin yaptığını konuşuyor. 

Beyoğlu'nda hızır dolaşıyor! Evlerin kapısına para dolu zarf bırakıyor - Sayfa 3

Bazı kişiler sabaha karşı mahalleye giriyor ve önceden belirledikleri maddi durumu kötü ailelerin kapıları arasından içeriye zarf bırakıyor. Bazı eve tek, bazılarına ise 2 ya da 3 zarf. Zarfların her birinden bin TL çıkıyor.

Beyoğlu'nda hızır dolaşıyor! Evlerin kapısına para dolu zarf bırakıyor - Sayfa 4

Sabah kalktıklarında zarfları görenler, içine açtıklarında da büyük şaşkınlık yaşıyor. Her zarfta bin TL bulunuyor. Aynı zarfların başka evlere de bırakıldığını öğrenenler, daha sonra bunun bir yardım zarfı olduğunu anlayarak rahatlıyor. Şimdi herkesi 'Hızır" adını verdikleri bu hayırseveri merak ediyor. 

Beyoğlu'nda hızır dolaşıyor! Evlerin kapısına para dolu zarf bırakıyor - Sayfa 5

Kapısına zarf bırakılan Ali Bilgin anlatıyor
-"Sabah namaz vakti kalktım evde tespih çekiyorum. Abdest aldım. Bir ses oldu dışarı çıktım. Baktım bacımla konuşuyorlar. Ne oluyor, dedim. 'Amca bir zarf bıraktım pazar parası yaparsınız' dedi. Dedim ki 'Burada bir hane yok. Bacım da var' dedim. Yukarılarda ona da vermişler. Dağıtarak gelmişler.

Beyoğlu'nda hızır dolaşıyor! Evlerin kapısına para dolu zarf bırakıyor - Sayfa 6

-Sonra gittiler. Zarfta ya 100 ya da 200 lira var sandım. Baktım bin TL var. 3 zarf aldık. 'Nereden geldi bu para?' dedim. 'Amca karıştırma bu söylenmez. Patronumuz sağ olsun' dediler."

Beyoğlu'nda hızır dolaşıyor! Evlerin kapısına para dolu zarf bırakıyor - Sayfa 7

Bir başka mahalle sakini Mustafa Bilgin de şunları anlattı;
-"Buradan geçerken ışığı görüyorlar. Burada duruyorlar. Abimi görüyorlar. Zarf veriyorlar 2-3 tane. Bin lira varmış zarfta. Sonra da gidiyorlar." dedi. Metin Canbolat ise, "Gerçekten durumu iyi olmayan evleri görerek kapı altlarından zarfı attıklarını söylüyorlar. Alanlar da 'aldık' diyorlar. 

Beyoğlu'nda hızır dolaşıyor! Evlerin kapısına para dolu zarf bırakıyor - Sayfa 8

-Ama kim olduğunu, ne için yapıldığını bilmiyorum. 10- 15 kişiden duyduk para alan. Ama mahallede çok fazla alan var. Daha önce bir sefer daha söylenmişti. Şimdi yakınımızdaki insanlar alınca biliyoruz. Allah razı olsun bu insandan. Bize gelen olmadı ama bu kadar evi neşelendirdi, şenlendirdi. Böyle insanlara ihtiyaç var. "

Beyoğlu'nda hızır dolaşıyor! Evlerin kapısına para dolu zarf bırakıyor - Sayfa 9

Bir diğer mahalle sakini Yaşar Bilgin de şunları aktardı:
"Geçen hafta ve ondan önceki hafta oldu. 2 defa oldu bu ay içerisinde. Birinde sabah 06.30 da diğerini de gece 23.30'dan sonra dağıtmışlar. Bizde babam almış. Sabah dağıtıldığında. Zarflardan bin lira çıktı. 40 senedir bu mahalledeyim böyle bir şey görmedim. 

Beyoğlu'nda hızır dolaşıyor! Evlerin kapısına para dolu zarf bırakıyor - Sayfa 10

-Allah razı olsun. Diğer iş adamlarına da örnek olsun. Herkes bir mutlu oldu. Babam da ihtiyacı olan akrabalarına da dağıttı. Duyduğumuz 15, 20 ev var. Ama daha fazlası var. Kimse söylemiyor."

1011
Beyoğlu'nda hızır dolaşıyor! Evlerin kapısına para dolu zarf bırakıyor - Sayfa 11

Bir başka mahalle sakini Oğuzhan Erzurumlu da şunları aktardı:
- "Bize gelmedi ama mahallede ihtiyacı olan evlere vermişler. Bir sonraki gelmelerinde verdiklerine vermemişler. Araştırmışlar ihtiyacı olanlara vermişler. Allah razı olsun abi. Atladıkları da olmuş ama birçok aileye vermişler. Bizi atlamışlar. Allah razı olsun. Benim tahminim burada eskiden oturan daha sonra zengin olup burayı unutmayan biri olabilir parayı dağıtan kişi. Çünkü bu kadar ihtiyacı olan evleri bilmesi imkansız."