Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Antalya da var!


Açıklama: Seçim öncesi kapı kapı dolaşıp vatandaşa liyakat mesajı veren başkanlar iş başına gelince vatandaşı bırakıp kardeşini, oğlunu, yengesini, eniştesini, eşini akrabasını belediyelere doldurdu. Trabzon, Manisa, Bursa, Ağrı, Antalya gibi bir çok il de benzer tablolar var. İşte kendilerini iştiraklere başkan yapıp akrabalarını işe alan isimler:
Kategori: Siyaset
Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2019
Geçerli Tarih: 17 Ağustos 2019, 17:15
Site: Sondakika32.com - Isparta Haberleri
URL: http://sondakika32.com/haber_detay.asp?haberID=12986


Seçim öncesi kapı kapı dolaşıp vatandaşa liyakat mesajı veren başkanlar iş başına gelince vatandaşı bırakıp kardeşini, oğlunu, yengesini, eniştesini, eşini akrabasını belediyelere doldurdu. Antalya, Trabzon, Manisa, Bursa, Ağrı, gibi bir çok il de benzer tablolar var. İşte kendilerini iştiraklere başkan yapıp akrabalarını işe alan isimler:

Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 1

Son günlerde en çok konuşulan konu belediyelerde liyakat meselesi oldu. AK Partili Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın kendisini belediyenin şirketlerine başkan olarak ataması şok etkisi yarattı. Bu olayın ortaya çıkmasının ardından bir çok belediyeden benzer haberler gelmeye başladı.

Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 2

MHP'li Başkan belediye şirketinin başına damadını getirdi

Son olarak ortaya çıkan skandal atamanın adresi Manisa Büyükşehir Belediyesi oldu. MHP'li Başkan Cengiz Ergün, belediyeye ait Spilaş'ın başına damadı Engin Anlı'yı getirdi. 31 Mart sonrası bu tarz haberlerle en çok gündeme gelen il İzmir oldu. İşte kendi akrabalarını belediyelere dolduran o başkanlar...

Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 3

Hatay Büyükşehir Başkanı kendisini başkan olarak atadı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş kendisini belediyenin iştiraklerinden biri olan HATSU şirketine yönetim kurulu başkanlığına atadı. Savaş’ın kardeşi, Metin Savaş da HATSU’nun özel kalem müdürü yapıldı. Lütfü Savaş’ın diğer kardeşi Mehmet Savaş ise belediyenin Fen İşleri Müdürlüğü’nde saha şefi oldu.

Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 4

Bursa Büyükşehir Başkanı 8 şirkete başkan oldu

AK Partili Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise kendisini belediyeye bağlı 8 şirkete yönetim kurulu başkanı atadı. Aktaş her şirketten en az 1000 TL huzur hakkı adı altında maaş alıyor. Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 5

Vekil kardeşine yardımcılık

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, kendi adaylığını destekleyen CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat'ın kardeşi İbrahim Ulaş Polat'ı yardımcılığına atadı.

Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 6

Kendini başkan yaptı maaşına da zam
AK Partili Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu kendisini belediye iştiraki TRABEL şirketinin yönetimine atadı. Yönetim kurulu üyesi maaşı (toplantı başına) 2014’te 150, 2016’da 200, 2018’de 375 TL iken, Zorluoğlu gelince üyelere aylık 2700 TL, başkana iki katı huzur hakkı bağlandı.

Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 7

Amca oğlu kıyağı

Menderes Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Kayalar, AK Partili Bülent Soylu döneminde müdürlük yapan tüm isimleri görevden aldı. Soylu'nun özel kalem müdürlüğünü yapan Yavuz Selim Aktaş da görevden alındı. Belediyenin yeni özel kalem müdürü ise Başkan Kayalar'ın amcasının oğlunun eşi, eski belediye çalışanı Nuriye Kayalar oldu. Kayalar aynı zamanda Kültür ve Sosyal İşler Müdürü yapıldı. Ayrıca Menderes Belediye Başkan aday adayı olan Mesut Taşdemir, Park Bahçeler Müdürü, CHP İlçe Başkanı Gizem Candan ise Belediye Personel A.Ş'nin Yönetim Kurul Başkanı oldu.

Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 8

Yeğenlere müdürlük

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, belediyenin 3 plajındaki tesislerin müdürlüğüne erkek kardeşinin oğlu olan üniversite öğrencisi Derya Girgin'i getirdi. Erdoğan, ayrıca halasının kızı Yıldız Sedef'i de belediyenin Halkla İlişkiler Müdürü yaptı. Mevcut muhasebe müdürünün de görevine son veren Erdoğan bu göreve de eşinin akrabası Handan Kalalı'yı yerleştirdi.

Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 9

Meclis üyesinin eşi imar müdürü

Kemalpaşa'nın yeni Başkanı Rıdvan Karakayalı, seçimden sonra eski Başkan AK Partili Arif Uğurlu döneminde görev yapan birçok ismi görevden aldı. Seçimde kendisini destekleyen İP'nin Kemalpaşa İlçe Başkanı Coşkun Dinçer'i Spor Birimine koordinatör olarak atadı. İmar Müdürlüğü'ne ise, Belediyle Meclis Üyesi CHP'li Barış Uçar'ın eşi Fatma Nur Doğan Uçar'ı getirdi.

Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 10

Kardeşini müdür yaptı

CHP'li Aydın Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, 31 Mart'taki seçimlerde başkanlık koltuğuna oturmasının ardından kardeşi Eralp Atay'i Sağlık İşleri Müdürü olarak atadı. Bu karar vatandaşlar tarafından yoğun tepkiyle karşılandı.

Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 11

Hala eşi başdanışman

Menemen Belediyesi'ndeki akraba kıyağı ise 'bu kadar da olmaz' dedirtti. Görevi Tahir Şahin'den devralan CHP'li Serdar Aksoy, halasının eşi olan eniştesi İrfan Aras'ı kendisine başdanışman yaptı. Eniştesine yaptığı kıyak bununla da kalmayan Aksoy, İrfan Aras'ın kızlarının eşleri olan Adil Acar'ı Spor Müdürlüğü'ne, Mehmet Cin'i ise Özel Kalem Müdürlüğü'ne getirdi. Aksoy'un eşi Dilek Aksoy'un da belediyede 'eş başkan' gibi çalıştığı konuşuluyor.

Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 12

Kuzeni sekreter oldu

Selçuk Belediye Başkanı CHP'li Filiz Ceritoğlu Sengel'in kuzeni Oya Ceritoğlu, belediyede sekreter olarak görevlendirildi.

Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 13

İl başkanının arkadaşı yardımcı

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in yakın arkadaşı olan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıçda Belediye Başkan Yardımcılığı görevine yine Deniz Yücel'in yakın arkadaşı Serkan Kalmaz'ı getirdi.

Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 14

Seyhan Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Akif Akay, damadı Erkal Şenyurt'a özel kalem müdürlüğü görevini verdi.

Ataşehir Belediye Başkanı CHP'li Battal İlgezdi, teyzesinin oğlunu belediye başkan yardımcısı yaptı.

Yeni Mahalle Belediye Başkanı CHP'li Fethi Yaşar, damadını başkan yardımcılığı görevine getirdi.

Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 15

Ağrı Belediye Başkanı AK Partili Savcı Sayan, yeğeni İbrahim Sayan’ı belediyede işe sokarak, özel kalem görevine getirdi.

CHP Genel Başkan Danışmanı ve Milletvekili Erdoğan Toprak'ın kardeşi, Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı oldu.

Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 16

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Böcek, kuzenini Bilgi İşlem Daire Başkanı olarak görevlendirdi.

Başiskele Belediye Başkanı AK Partili Yasin Özlü, kendini 5 bin lira maaşla, belediye şirketinin yönetim kurulu başkanlığına getirdi.

Akraba işe alıp kendilerini başkan yaptılar! Manisa, Bursa, Trabzon da var! - Sayfa 17

CHP’li Atakum Belediyesi

 Samsun’un CHP’li Atakum Belediyesi Başkanı Cemil Deveci, eşinin yeğenini özel kalem müdürü olarak atadı. Atamayı doğrulayan başkan "Burası turizm bölgesi, yeğenimin İstanbul'da bürosu vardı, rica ettim bürosunu kapattırdım, turizm kentinde böyle bir özel kalem müdürü olur diyerek böyle bir atama gerçekleştirdim" diyerek kendini savundu.