ÇAKMAKÇI ‘YAŞAM FAKÜLTESİ KURACAĞIZ’


Açıklama: Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Başkan Adayı Prof.Dr. Lütfü Çakmakçı Isparta’daki seçimleri kazandığımız takdirde ‘YAŞAM FAKÜLTESİ’ kuracağız’ dedi.
Kategori: Özel haber
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2014
Geçerli Tarih: 17 Ağustos 2019, 17:40
Site: Sondakika32.com - Isparta Haberleri
URL: http://sondakika32.com/haber_detay.asp?haberID=3389


       Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Başkan Adayı Prof.Dr. Lütfü Çakmakçı Isparta’daki seçimleri kazandığımız takdirde ‘YAŞAM FAKÜLTESİ’ kuracağız’ dedi.

       Norveç, İsveç ve Finlandiya ülkeleri ile görüşmeler yapıldığının altını çizen Çakmakçı, ‘ bu ülkelerin sağlık sigortaları ortaktır. Isparta’da DERE Mahallesi olarak düşündüğümüz yer bu projeye müsaittir. Biz, Kuracağımız yaşam evleri ile Avrupa’nın yaşlı nüfusunun bakımını yapacağız. Öyle bir gelir kapısı açacağız ki Isparta’da işsizlik diye bir şey kalmayacak’ dedi.

       Bu konuda çalışmaları olduğunu söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Başkan Adayı Prof.Dr. Lütfü Çakmakçı, ‘ dünyada Ortalama yaşam süresi hızla artmaktadır. Yaşam süresinin artması ile toplumlarda yaşlı nüfus oranları da artmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı sağlığına verilen önem her geçen gün artmaktadır. Sağlıklı yaşlanma fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden iyilik halini gösteren bir kavram olup, bireysel özelliklerin yanında toplumsal açıdan sağlanan destek hizmetleri ile yakından ilişkilidir. Günümüzdeki yaşlılık ile ilgili politikalar ve programlar, yaşam kalitesini ve genel sağlığı artırmaya odaklanmaktadır. Yaşlıların refahını artırmaya yönelik olarak belirlenen hedefler arasında, yaşlılık döneminde hastalıkları önlemek için politikaların geliştirilmesi, sağlık ve bakım hizmetlerine tam erişimin sağlanması, yaşlıların gereksinimlerinin karşılanması ve sürece katılımlarının teşvik edilmesi için temel sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekmektedir.’ Diye sözlerini noktaladı.

                                                   Geriatri nedir?

        Geriatri; 65 yaş ve üstü kişilerin koruyucu hekimlik uygulamalarıyla sağlıklı yaşlanmalarını hedefleyen; ayrıca bu yaş grubunun sağlık sorunları, akut ve kronik hastalıklarının tanı, tedavi ve takibini yapan; sosyal ve fonksiyonel yaşamları, yaşam kaliteleri ilgilenen bir bilim dalıdır. İç hastalıkları uzmanı olan hekimler geriatri yan dalı yapıp geriatri uzmanı olurlar.