AB - Türkiye anlaştı!


Açıklama: AB-Türkiye mülteci zirvesinde üzerinde uzlaşılan taslak metne göre, Türkiye için Haziran sonu itibariyle vize serbestisi geliyor.
Kategori: Ulusal
Eklenme Tarihi: 07 Mart 2016
Geçerli Tarih: 23 Ağustos 2019, 18:44
Site: Sondakika32.com - Isparta Haberleri
URL: http://sondakika32.com/haber_detay.asp?haberID=5615


Avrupa Birliği-Türkiye zirvesinden anlaşma çıktı.

AB-Türkiye mülteci zirvesinde anlaşılan taslak metne göre, Türkiye 2018 yılının sonuna kadar 3 milyar euro daha alacak. Taslak metne, Türkler için AB vize serbestisi eylülde değil, haziran sonunda başlayacak. Yunan adalarından Türkiye'ye gönderilen her bir Suriyeli için AB Türkiye'den bir Suriyeli mülteciyi kabul edecek. 
Reuters'a bilgi veren ismini vermek istemeyen bir kaynak Türkiye'nin AB'den 20 milyar euro'luk yardım istediğini aktardı.

Brüksel'de 29 Kasım'daki AB-Türkiye Zirvesi'nde, 2 milyonu aşkın Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye'ye 3 milyar euro'luk yardım yapılması kararlaştırılmıştı.

Brüksel'de mülteci krizi konusunda sıkı pazarlık devam ediyor. Gelen açıklamalara bakılırsa Türkiye son anda eli yükseltmiş görünüyor. Ortak eylem planının ilk haline göre hem daha fazla talepte bulunuyor hem de yeni birtakım öneriler gündeme getiriyor.

Avrupalı yetkililerden gelen açıklamaya göre, Avrupa Birliği Türkiye zirvesi, Başbakan Davutoğlu'nun gündeme getirdiği yeni önerileri sunması için uzatıldı.

Aynı Avrupalı yetkili, Türkiye'nin daha önce üzerinde mutabık kalınan ortak eylem planında yer almayan taleplerde bulunduğunu söyledi.

Başbakan Davutoğlu, önerileri muhataplarına iletecek.

Türkiye, daha önce vaat edilen 3 milyar eurodan daha fazla para, vize muafiyeti ve üyelik sürecinin hızlandırılmasını istiyor.

Zirvenin akşam saatlerine kadar devam etmesi olası. Basın toplantısının o nedenle gecikmesi bekleniyor.

Brüksel'deki mülteci zirvesinin sonunda Avrupa Birliği tarafından Türkiye'ye teklif edilmesi beklenen önerinin taslağına ulaşıldı.
Buna göre;

- AB, Yunan adalarından Türkiye'ye gönderilecek her bir Suriyeli için Türkiye'den bir Suriyeli mülteci kabul edecek.

- Türkiye'ye 2018 sonuna kadar Suriyeli mülteciler için 3 milyar euro daha teklif edilecek.

- AB, Türk vatandaşları için vize uygulamasını Haziran sonuna kadar kaldırmayı teklif edecek.


TÜRKİYE'NİN ÜÇ TALEBİ

Reuters'a konuşan bir AB diplomatı, Türkiye'nin şu ana kadar söz verilen 3 milyar euro yardımdan daha fazlasını, AB üyelik görüşmelerinin hemen hızlandırılmasını ve Türk vatandaşları için Avrupa'ya vizesiz seyahatin bu bahara çekilmesini istediğini belirtmişti.

Diplomat, bunun karşılığında Ankara'nın Türk karasularında durdurulan mültecilere ek olarak, Avrupa'da sığınma hakkı verilmeyen göçmenlerden Suriyeli olmayanları da geri almayı teklif ettiğini söylemişti.Ancak bu bahsi geçen metnin sadece taslak olduğu unutulmamalı. Tam metin için diğer AB ülkelerinin taslağı onaylayıp onaylamayacağı merak ediliyor.

KAYNAK: Hürriyet