İşte Operasyondaki Ana Konular..


Açıklama: Isparta'da bir süredir konuşulan 'paralel yapı operasyonu' bugün resmen gerçekleşti.
Kategori: Isparta
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2016
Geçerli Tarih: 17 Ağustos 2019, 16:44
Site: Sondakika32.com - Isparta Haberleri
URL: http://sondakika32.com/haber_detay.asp?haberID=5657


İBİCİOĞLU'NUN
SDÜ-Cemaat köprüsü
Prof. Dr. Hasan İbicioğlu başta olmak üzere SDÜ eski akademik yönetim kadrosu ve öğretim üyelerinin de aralarında bulunduğu akademisyen, idari görevliler ile cemaatin mütevelli heyetinde bulunan 9 işadamından oluşan 51 şüpheli, dün sabah gözaltına alındı. 5 kişi daha aranıyor.
 
 
 
O DERNEK BAŞLARINI BELAYA SOKTU

            Prof. Dr. Hasan İbicioğlu'nun üniversitenin temellerini atan Yükseköğrenim Vakfı'nın by-pass ederek yönetimini Gülen Hareketi Mütevelli Heyeti ve akademisyenlerden oluşturduğu Isparta Yükseköğrenim Sosyal Kalkındırma, Eğitim ve Kültür Derneği'nin faaliyetleri başka olmak üzere elde edilen bir çok unsur Paralel Devlte Yapılanması kapsamında değerlendirildi. Çeşitli kişilerden ve üniversite içindeki işletmelerden 'himmet' adı altında toplanan  bağışlar, konser vebenzeri etkinliklerden elde edilen gelirlerin, paralel devlet yapılanmasının finansmanında kullanıldığı tespit edildi. SDÜ'de bu derneğin faaliyetlerine ilişkin yargı süreci de daha önce başlatılmıştı.
 
 
            Süleyman Demirel Üniversitesi'nde Rektör Prof. Dr. Hasan İbicioğlu döneminde Gülen hareketi mütevelli heyetindeki kişilerin yöneticiliğinde kurulan Isparta Yükseköğrenim Sosyal Kalkındırma, Eğitim ve Kültür Derneği'nin, Paralel Devlte Yapılanması'nın finansmanını sağladığı yönündeki bulgular ve deliller büyük bir operasyonunun düğmesine basılmasına neden oldu. Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı'nın PDY terör örgütünün Isparta ili ve Süleyman Demirel Üniversitesi'ndeki faaliyetlerini düzenlemek başta olmak üzere bir çok suç unsuruna yönelik 1 yılı aşkın zamandır yürüttüğü gizli soruşturma dün yapılan operasyonla açığa çıktı.

Başsavcılığın, 9'u işadamı, 27'si eski rektör, rektör yardımcıları, danışmanlar ve yönetecilerden oluşan akademisyenler ile SDÜ idari görevlilerinden oluşan 56 şüpheli hakkındaki yakalama kararı dün sabaha karşı yerine getirildi. Isparta merkez, Afyonkarahisar, İstanbul, Antalya ve Trabzon'da yapılan eş zamanlı operasyonla hakkında yakalama kararı çıkartılan 56 şüpheliden 51'i gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında SDÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu ile dönemin 2 rektör yardımcısı da bulunuyor. Diğer rektör yardımcısının ise yıllık izni dolayısıyla Amerika'da olduğu tespit edildi.

GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ
            Isparta'da bir süredir konuşulan 'paralel yapı operasyonu' dün resmen gerçekleşti. Isparta merkez, Afyonkarahisar, İstanbul, Antalya ve Trabzon'da gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 51 şüpheli önceden tespit edildin adreslerinde gözaltına alındı. Emniyet ekipleri, şüphelilerin adreslerinde arama yaptı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan 5 şüpheli ise bulunamadı. Halen aramalarına devam ettirilen 5 şüpheliden birisinin SDÜ eski Rektör Yardımcısı N.T olduğu, yıllık izni dolayısıyla Amerika'da bulunduğu belirlendi. Gülen Cemaatinin Isparta'daki önemli kişilerden İşadamı B.A'nın Afyonkarahisar'da termal otelde tatilde iken gözaltına alındığı da edinilen bilgiler arasında.

NEZARETHANELER YETMEDİ
            Operasyon sonucunda Isparta Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen 51 şüphelinin bir kısmının nezarethanelerin yetersiz gelmesi nedeniyle Atabey ve Eğirdir Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldükleri öğrenildi. Isparta'da yer bulunamayan kişilerin bu nezarethanelerde tutulduğu, şüphelilerin sorgusunun 3 gün süreceği belirtildi.

DERNEK KURMUŞLARDI
            Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı'nın dün sabah operasyon düğmesine basmasına neden olan suç unsurlarının başında SDÜ'de eski Rektör Hasan İbicioğlu'nun bizzat kendisinin kurduğu ve yöneticilerini Gülen Cemaati Mütevelli Heyeti üyelerinden seçtiği Isparta Yükseköğrenim Sosyal Kalkındırma, Eğitim ve Kültür Derneği'nin faaliyetleri geliyor. Yönetim kurulunun içerisinde SDÜ Rektör Başdanışmanı A.Y'nin de bulunduğu derneğin, 'himmet' adı altında çeşitli kişilerden ve SDÜ'deki işletmelerden bağış topladığı, çeşitli etkinlikler düzenlediği, buradan elde edilen gelirlerin de Parale Devlet Yapılanmasına finansman olarak aktarıldığı iddia ediliyor. Finansal aktarım iddiaları nedeniyle Gülen Cemaati şirketinin 1 muhasebecisi de gözaltına alındı. Dernek yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Gülen Cemaati Mütevelli Heyeti içerisinde bulunan kişiler de şüpheli sıfatıyla gözaltında tutuluyor. Dernek aracılığıyla kurulan bu ilişkiye destek veren, öncülük eden SDÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu başta olmak üzere dönemin rektör yardımcıları, danışmanlar, bazı merkez müdürleri, hastane başhekimi ile idari kadrolarda görev yapan SDÜ görevlileri gözaltına alındı.

SAHTE BİLET DAVASI
            Hatırlanacağı üzere SDÜ'de Hasan İbicioğlu'nun rektörlüğü döneminde Isparta Yükseköğrenim Sosyal Kalkındırma, Eğitim ve Kültür Derneği tarafından gelir elde etmek amacıyla sahte bilet bastırılarak konser düzenlendiği ve gelir elde edildiği idari ve hukuki süreç kapsamında değerlendirilmişti. Maliye uzmanları tarafından yapılan denetimlerde de bu dernek üzerinden 130 bin TL'lik paranın zimmete geçirildiği iddiası kayıtlara geçmişti. Dernek ve faaliyetlerine yönelik suçlamaların hala yargı aşamasında olduğu öğrenildi.

Kaynak: Akdeniz Gazetesi