Aytun Çıray : İYİ Parti Türkiye'yi AB tam üye yapacak


Açıklama: İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, gündemle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. -+
Kategori: Siyaset
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2018
Geçerli Tarih: 16 Ocak 2019, 06:58
Site: Sondakika32.com - Isparta Haberleri
URL: http://sondakika32.com/haber_detay.asp?haberID=8070


İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray gündeme dair gelişmelerle ilgili basın açıklaması yaptı. Yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı Macron karşısında eşit bir pozisyon sergileyememesinin milletimiz için onur kırıcı olduğunu ifade eden Aytun Çıray, “Ne Ecevit ne Demirel ne de Erbakan ve diğerleri böyle hakaretamiz ifadelere izin vermedi. Bu nasıl bir dışişleri yönetimi ki Cumhurbaşkanı'nı istiskal edeceği bir yere götürüyorlar?” diye konuştu.

Uzatılan OHAL’in, ne idüğü belirsiz paramiliter güçlerle ilgili dehşet verici iddiaların, seçimlerin güvenliği sorununun dünyanın gözünde Sayın Erdoğan'ı dostu El Beşir seviyesine indirdiğine vurgu yapan Çıray, “Trump, Suriye'deki PKK/PYD unsurlarına binlerce tır silâh gönderme kararnamesini imzalıyor, siz yine de Amerika gezisini ertelemiyorsunuz. Aksine gidip 11,5 milyar dolarlık uçak alımı yapıyorsunuz, sonra da dönüp Fransız gazeteciye, "Amerika Suriye'ye silâh gönderirken aklınız neredeydi?" diye soruyorsunuz. Fransa'dan 5 bin 700 ton et ve Airbus'lar satın alma karşılığında Macron'dan demokrasi ve insan hakları dersi alıyorsunuz” diyerek tepkisini belirtti.

Macron’un Sayın Cumhurbaşkanı'nın yüzüne karşı bitmeyen OHAL sürecinden sonra AB'de artık yeni başlık açmanın söz konusu olmadığını söylediğini hatırlatan Çıray, “Ancak biz İYİ Parti olarak  Türkiye'nin ‘imtiyazlı ortaklık’ gibi görünüşte cakalı,  gerçekte ikincil bir pozisyonu ifade eden ortaklık modellerine kabul etmiyoruz. İYİ Parti'nin hedefi yeniden Türkiye'yi demokrasi rayına oturtmak ve hak ettiği AB tam üyesi yapmaktır” dedi ve sözlerini şöyle devam etti:

“Millet merak ediyor; Kudüs'e büyükelçilik açma işi ne oldu? İKÖ kararı uygulanıyor mu? Hangi İKÖ üyesi ülke büyükelçiliğini açtı Kudüs'te? Sayın Erdoğan, kırmızı çizgilerimizi aştıklarında haddini bildireceğinizi söylediğiniz İsrail ve Washington'dan Büyükelçilerimizi ne zaman tepki olarak çekeceksiniz Ankara’ya? Kudüs'ü hatırlayanınız kalmadı. Bir talimatla tüm TV'lerdeki sözcüleriniz Kudüs güzellemelerini kestiler. AK Parti için yerlilik ve milliliğin bir uçak komisyonu kadar değeri yok. Adeta şantaj altında bir devlet ve bir ülke gidiyor.”

Tunus ziyareti ile ilgili olarak Tunus ve mağrip basınına yansıyan haberlerin de üzücü olduğunu dile getiren İYİ Parti Genel Sekreteri Çıray, “İki gün sürmesi gereken gezi yarım gün sürerken, Erdoğan'ın Rabia işareti karşılığında Beji Caled Essebsi'nin uyarısı dikkat çekiciydi” dedi.

GEÇEN YIL ALTIN DIŞ TİCARETİNDE NEDEN REKOR KIRILDI?

Türkiye'nin önünde çok daha önemli bir konu daha olduğunu söyleyen Çıray, “Rıza Zarrab davası diye bilinen davanın ülkemize ve milletimize maliyeti ne olacaktır? Türkiye finansıyla ilgili uzmanlaşan -uluslarası bir bankada çalışan ve ismini vermek istemeyen- bir ekonomist basına, ‘savcıların ortaya çıkardığı ihlalin boyutlarına bakılırsa Halkbank'ın 40 milyar doları bulan bir cezaya çarptırılabileceğini’ söylüyor” diye konuştu ve sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Şimdi hepinizin dikkatini önemli bir bulguya çekmek istiyorum: 2017 yılı Türkiye'nin Altın Ticaretindeki Altın Yılı oldu. 2017 yılı Ocak-Kasım döneminde (11 aylık) Türkiye 6,5 milyar dolar altın ihracatı gerçekleştirirken, 14,7 milyar dolar altın ithalatı gerçekleştirdi. Yani 11 aylık dönemde Türkiye toplam 21,2 milyar dolar altın dış ticareti gerçekleşti. Yılsonu itibarıyla 23 milyar dolar düzeyinde olacağı tahmin ediliyor. Hâlbuki Türkiye Kasım 2002-2017 yıllarında ortalama yılda 9,76 milyar dolarlık altın dış ticareti gerçekleştirdi. BAE ile yapılan altın ticareti sayesinde Türkiye'nin toplam ihracatı 157,1 milyar doları buldu. Hükümet altın ticareti ile şişirilmiş ihracatı ‘ihracatta katma değer yükseliyor’ diyerek PR malzemesi yaptı.”

HALKBANK'A GELECEK CEZAYI ÖNLEMEK İÇİN Mİ ALTIN TOPLUYORSUNUZ?

AK Parti iktidarına ‘Halkbank'a gelecek cezayı ödemek için mi altın topluyorsunuz?’ diye soran Aytun Çıray “Altın ithalatını yüzde 176 arttırarak neden 375 tona ulaştırdınız?” dedi ve sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı:  

"ABD'deki davanın amacı Türkiye'nin dış ilişkilerine müdahale etmek. Bu dava uluslararası hukuk ihlalidir ve bir hukuk garabetidir. Bu hükmün bizim için bir geçerliliği yoktur diyorsak bu cezanın bir kuruşunu bile ödeyemezsiniz. Zarrab'da rüşvet aldığı iddia edilen bakanlar, bürokratlar ortalıkta gezerken fakir fukaranın, yetimin parasını Amerika'ya veremezsiniz. Verirseniz iki elimiz yakanızda olur. Hamasi konuşmalar Reza Zarrab'la  dönemin belli AK Parti  bakanlarının ve Halk Bankası Genel Müdürü'nün işbirliklerini saklayamaz. Adı geçenler Türkiye'de yargılanmış olsalar başımıza bunlar gelmezdi.”