Yazı Detayı
25 Ocak 2021 - Pazartesi 13:42
 
Halkçı Bakış - Göç-
Ahmet Kürkçü
 
 

Dünya sanki göç üzerine kurulmuş ;Tohumdan yetişen fide köklenip tekrar dikilmeyince verim yapmıyor,doğal koşulların değişmesi kuşların,hayvanların yaşanabilir yerlere göçmesini, hatta deniz canlılarının bile göçler yaşadığı biliniyor bunlar tekrar aynı yere dönmek için yapılan göçler.

      İnsanın göçü: İnsanlar yaşadıkları çevre kendisini besleyemez hale

geldiğinde bu kendi hatalarından olduğu gibi çevresel de olabiliyor tarihte bilinen en büyük göç kavimler göçü denen ,çinin bütünlüğünü sağlaması çin seddini yapması ve,kuzey doğu Avrupa’nın mini buz çağı yaşaması 4.yüzyılın ortalarında Hunların Aral gölü ,Hazar havzasından Don ve Volga havzasına göçüdür bu durum sonunda Batı Roma imparatorluğu yıkıldı Avrupa Feodal (derebeylik) sistemine geçti.Hindistan,Güney Asya ve Anadolu yeni insanlarla yüzleşti.İkinci büyük göç 8. Ve 9. Yüzyılda Arapların Anadolu üzerinden Balkanları ve Kafkasları fetih işidir başarılı olamamıştır.Cengiz han ve sonrasında Timur büyük yağmalar yapmış Beyazıt ile yenilen Osmanlı fetret(dağılma)devrine girmiş toparlanması zor olmuştur.

        Ülkemiz ; Cumhuriyet kuruluncaya kadar köylü toplumu olarak yaşıyordu,nüfusun yüzde 60-70 köylerde idi, çünkü sanayi devrimi ile tanışmamıştık, Atatürk Cumhuriyetinin ilk işi sanayileşmekti bu sebeple sanayi kuruluşları kuruldu burada dikkat edilen fabrikaların ülkeye dağıtılması işgücünün yerelden sağlanması,ihtiyaca göre çeşitleniyor,Sümerbank,Etibank,şeker,çimento,demir çelik fabrikaları bacaları tütüyor istihdam sağlanıyordu ve demiryolu ağı ile de üretimin dağıtılması sağlanıyordu akıllı bir planlama idi.50’ lerde bu politikadan vazgeçildi büyük şehirlere göçler başladı insanımız için zorlu dönemin ailelerin yeni düzene hazır olmadığı dönem ,şehirler yeni duruma hazır değildi büyük köyler oluşuyordu, kendi  geçimini sağlayamayan köylüler fabrika,hizmet sektöründe çalışıyor ve mutsuzdular.Sağ partilerin oy deposu oldular.Köyde kalanlar ise milli gelirden yeterli pay alamıyor ,çünkü tarımsal sanayi oluşmadığı ve desteklenmediği,miras nedeni ile arazilerin   çok küçülmesi sonucu satılık köyler ortaya çıktı.Zamanla sorunlar daha artarak kendi kendine yeten ülke yerine gıdanın her türünü dışarıdan alan ülke olduk. Devir arsa rant devri idi. Açık gözler faydalandı . 60’ ların başında ikinci dünya harbinde yenilen fakat harp sırasında bile üniversitelerini kapatmayan Almanya sanayileşmeye başlamış yoğun işgücüne ihtiyaç duyuyordu insanımız başta Almanya diğer Avrupa ülkelerine göçler yaşadı biraz servet yaparım dönerim diye gittiler bu gün 3. Kuşak orada yerleşti beş milyonluk nüfus oralarda .Onlara Almancı dedik ülkenin döviz ihtiyacına büyük katkıları oldu. Oysa biz ikinci harbe katılmamıştık,30 lar daki sanayileşme devam ettirilse idi biz dışarıdan işçi çağırırdık ya da kendi işgücümüzü değerlendirip ileri sanayi ülkeleri arasında yer alırdık.

      Doksanlara geldiğimizde ,Iraklı sığınmacılar ülkemize kabul edildi ırak üç parçaya bölündü ,çoğu geri döndü,Irak petrolleri el değiştirdi.Türkmen kardeşler Musul ve Kerkük’ten sürüldü.2010 dan sonra Suriye karıştırıldı Suriyelileri ülkeye davet ettik sayıları beş milyonu geçti işgücü piyasası çok etkilendi ,Fırat’ın doğusunda yeni oluşum kuruluyor Türkmen kardeşlerimiz yurtlarından edildi.

     Yaradan kimseyi istemeden doğup büyüdüğü coğrafyadan ayrı düşürmesin .Bu insanların elinde ,hem çevreye saygılı davranmak , hem oyunlara karşı uyanık olmakla çözülür.

     Hayatı savaşlarla geçmiş yüce Atatürk “Yurtta barış , dünyada barış” diyor.Barış içinde yaşayın,Cumhuriyetle kalın.

Ahmet Kürkçü 

 
Etiketler: Halkçı, Bakış, -, Göç-,
Yorumlar
Haber Yazılımı