Sondakika32.com - Isparta Haberleri
M. Koray Başyiğit

DÖVİZ

06 Eyl?l 2018, 00:33

M. Koray Başyiğit


DÖVİZ

Selam ve saygılar Sevgili Gönül Dostlarım;

Ülkemin ekonomik istikrarını çekemiyen, kıskanan dış güçler 13 Temmuz 2018 de başlattıkları baskılarla dövizi uçuk rakamlara çıkartmış olsalarda bizden bir çivi bile sökemediler. ( ! ) Maalesef dövizdeki bu anormal yükseliş piyasayı bozdu. Kahrolsun dış güçler.

Haziran ayı sonlarında Almanya dan Tatil ve Bayram için Isparta mıza gelen 4 kişilik aile dostlarımla, Temmuz ayı başlarında yaptığımız sohbette “ Ülkemiz ab ülkeleri gibi olmuş, hayat ne kadar pahalı diye dertleniyor du… “ Döviz de şok artış olunca keyfi ve neşesi yerine geldi. Almanya da malulen emekli, çocuklar 18 ve 22 yaşlarında. Biri okuyor diğeri çalışıyor. Eşi de emekli. “ Türkiye ye 3 aylık emekli maaşım ile geldim.” demişti. Side, Kemer ve Fethiye de  4 er gece 5*  otellerde tatil yaptılar. Oteller de meşhur oteller. Bu arada fırsat buldukça akp yi bana meth ediyor. Misafir ses çıkarmadım. Gideceği gün münibüslerini yağından çerezine, iğneden ipliğe doldurmuşlar. Eti ve peyniri de Bulgaristan dan alıp geçeriz dedi. “  Hocam biliyormusun daha 1 aylığıma hiç dokunmadım, duruyor ”  demez mi… “ Bu iktidar sevilmez mi?  Benim 2 aylık emekli maaşım la 2,5 ay Memleketimde hasretlik giderdim bu arada 15 gün de sahilde tatil ettim çocuklar moral depoladı. “  Deyince patladım. Senin bu yaşadıklarınla ben aynen 2 aylık emekli maaşımla yaşayamıyorum. Siz dışarıdan ülkeyi böyle görüyorsunuz, bizler de burada ekonomik mücadele içindeyiz.

Evet Sevgili Gönül Dostlarım; Eylül ayının sıcaklığın da hergün zam yağmurları ile uyanıyoruz. Dış güçlerin derdi ne ki? Tutuklu abd li papaz mı? Suriyede ki savaşımız mı? Rusya ya yaklaşım mı? Türk Telekom adı altında kredi çekip dolarları fazlası ile yurtdışına kaçıran arap mı? Fabrika yapan fabrikalar yerine betona yapılan yatırımlar mı? Üst kademede ki israf mı? Yurtlarından savaş vb sebeble kaçan ülkemizde ki birinci sınıf mültecilere yapılan harcamalar mı? Borç verdiğimiz imf mi? Daha birçok sorular çıkabilir ama cevaplarını yine biz verip çözüme ulaşamıyoruz. Yabancı ülke TV kanallarında İngilizce haberleri dinlerken Ülkem için verilen haberlerden çok rahatsızım. İnşallah kısa zamanda ekonomik problemler çözülür. 24 Haziran 2018 seçimleri sonucu oluşan yeni idare sisteminden beklentim çok. Ne yazı ki daha ilk başta sistem hataları gözükmeye başladı. Siz hiç dikkat ettini mi? Para çektiğimiz ATM ler hep yeni ve seri para veriyor. Ya yeni para basılıyor veya paralar eskidi yenileniyor. Enflasyon 1990 yılları aratacak gibi. Bu arada buna da yayın yasağı gelirse dertleşemeyiz bu konuda. Yerel gazeteden bir Dostla yaptığım sohbette “ SEKA özelleştiği için kağıt ithal ve şu anda fiatı çok yüksek. Bu şartlarda, gelecek de oldukça dara düşeceğiz belki küçülme veya kapatma yollarını tercih edeceğiz. “ Diye üzüntüsünü belirtti.  Haklı. Seka gitti, kağıt imalatı bitti. Dışa muhtacız. Ne yazık ki o arkadaş seçimlerde akp diyordu. Ve dar da kalan o gibi ben.

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Isparta mızı tercih eden adaylardan kayıt esnasında ikametlerinin Isparta ya alınması istense güzel olurdu. Yeni öğrenciler Başka şehirde ikamet ederse İller Bankasından benim adıma gelecek yardımdan faydalanacaklar. Bu sebeble hakkımı helal etmiyorum.

Sevgili Gönül Dostlarım bir sonraki yazımda buluşmak üzere şen ve esen kalınız…

Saygılarımla

 

YİĞİTÇE
M.Koray BAŞYİĞİT

mkbasyigit@mynet.com

twitter: Korayhoca32

İnstagram: Mustafa Koray Başyiğit

0 536 710 88 66

Bu makale 451 defa okunmuştur.

testttt
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com