Sondakika32.com - Isparta Haberleri

Suriye ile aramızın düzelmesi

14 Temmuz 2016, 17:05
SURİYE İLE ARAMIZIN DÜZELMESİ

Bugün başbakan komşularımız ile aramızın düzeltilmesinden bahsediyor, bu konuya Suriye’yi de dahil ediyor. 2011 yılında yazdığım bir yazıda Davutoğlu’nun Suriye siyasetinde hata yaptığını hemen Esat gitsin siyasetini benimsediğini burada Amerikan siyasetinin görülmediği, Ürdün’de yetiştirilen silahlı kişilerin Suriye’ye sokularak özgürlükçü gibi gösterildiği Suriye ile halkın iç savaşa girmesi ABD tarafından senaryo haline getirildiği her hâlükârda belliydi. Davutoğlu Esat ile  6 saat görüştüğünde Esat’a hemen demokrasiye geç diye nasihat etmiştir.

Türkiye’ye demokrasi bir asırdır zor yerleşmektedir. Halen bir takım vesayet unsurları mevcuttur. Bunlar bürokrasi ve yüksek yargı organlarıdır. Türkiye’ye bir asırda zor gelen demokrasi Suriye’ye 6 saatte mi gelecek ?

Esat çok büyük katliam yaptı. Milletini bu kadar yok eden bir zalim yok. Bu doğru ancak Kurana baktığımız zaman firavunda halkına asırlarca zulüm etti ancak Allah cc. Hz. Musa’ya firavuna git ona yumuşak sözle söyle alemi yaratan Allahın bir olduğunu, eşi benzeri olmadığını, başka ilah olamayacağını söyle dedi. Ancak çok uzun yıllar bir çok mucizeler görmesine rağmen firavun söz dinlemedi. Zulme devam etti. Hatta halkı yok edeceği zaman Allah cc. Kızıl Denizden bir çıkış verdi, halkın kurtuluşu firavunun sonu oldu.

Tarihe bakarsak II. Dünya Savaşında Almanlar Fransızlardan bir milyon kişiyi öldürdü, Fransayı işgal etti, ABD aynı savaşta Japonya’ya iki atom bombası attı tarih boyunca devam eden etkileri ile üçyüz bin kişi öldü.

Şimdi ne yapıyorlar ? hepsi kuzu sarması Avrupa Birliğinde  ve ABD ile Japonya çok iyi ilişkiler içerisinde. Almanya ile Fransa da sarmaş dolaş.

Demek ki tarihte her şey oluyor. Yeter ki ölüm dursun sulh gelsin.

Baştan beri Esat gitsin siyaseti başarılamadı. Rusya’nın Suriye’ye üstleri sebebiyle arka çıkacağı belliydi. Bunu görmemek siyasi körlüktür.

Ölümler duracaksa, katliamlar bitecekse Esat dursun siyaset yeniden dizayn edilsin. Akıl bunu söylüyor. Siyasette inat olmaz, küslük olmaz.  Asıl olan sivil halkın, çoluk çocuğun ölmemesidir. Bunu görmek lazım. Baştan beri ABD’nin kaç çeşit siyaset izlediğini görüyorsunuz artık sizinde bunları görmenizin zamanı gelmiştir.

Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Yılmaz CAN

Bu makale 8199 defa okunmuştur.

Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com