Sondakika32.com - Isparta Haberleri

FIRKA-I NACİYE

22 Ocak 2017, 22:18
    Peygamberimiz (sav) kendisinden sonra Müslümanların 73 fırkaya ayrılacağını, bunların 72’sinin cehennemde 1’inin (birinin) cennete gireceğini söylemiştir.

  Bu cennete girecek fırka, İslam’ı; Kur’an ve Sünnet üzere anlayıp tatbik eden; peygamberimiz (sav), Hülefâ-i Raşidin (Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali) sahabe ve tabiinin İslam’ı anlayıp yaşadığı gibi yaşayıp tatbik eden olduğunu söylemiş ve bunlara Fırka-i Naciye (kurtulmuşların fırkası) ismini vermiştir.   

   Peygamberimiz (sav) ahir zamanda; “Karanlık geceler gibi fitneler gelecek, siz bunlardan Kur’an ve Sünnetimle kurtulacaksınız” demiştir. Cebrail (as) Peygamberimiz (sav) gelerek ümmetin senden sonra bir çok bozuk fırkaya ayrılacak, bunların çoğu İslam’dan ayrılmış sapıklardır, diye haber vermiştir. Peygamberimiz kendisine sormuştur: Ben onlara Kur’an ve Sünnet’i hadislerimi bırakıyorum. Onlar nasıl İslam’dan uzaklaşırlar demiştir. Cebrail (as) onlar Kur’an ve Sünnete bakmayacaklardır, kendi kafalarına göre hareket edeceklerdir. Demiştir.

   Nitekim daha Hz. Osman ve Hz. Ali zamanında Hariciler ortaya çıkmış İslam’ı kendi kafalarına göre yorumlayarak Hz. Ali’yi öldürmüşlerdir. Ondan sonrada Mutezile, Mürcie, Şia, İsmailiyye, Alevilik, bozuk Bektaşilik ve bunlar gibi fırkalar 72 tane hatta bunlarında pek çok kolları ortaya çıkmıştır. Hepside Kur’an ve Sünnetten ayrılmıştır. İslam’da Ruhbanlık olmadığı halde Şia ve Alevilik ve daha birçoğunda Ruhbanlar türetilmiş Aleviler Şaman dinindeki Şaman büyüğü gibi dini tamamen ondan öğrendikleri Dede’ler ihdas etmiştir. Şiilerde Hüccetullah ve Ayetullah’lar icat ederek dinlerini Hristiyanlara benzetmişlerdir.  Maksadım hiçbirini kötülemek değildir. Bunların Kur’an ve Sünneti terk edip, İslam’ı şahıslardan almaya başladıklarını anlatmaktır.

   Bugün bazı tarikatlarda da “Tarikat Şeyhini” kafalarında çok büyütüp onu ruhbanlaştırıp Kur’an ve Sünneti bırakıp tamamen o şahsın kitaplarını okumaktadırlar. Ortada hiçbir ilahi delil olmadığı halde bu şahıslara mehdilik, kutupluk, gavslık ve müceddidlik sıfatları vermektedirler. Hadisleri okusalar bu makamların çok şartları bulunmaktadır. Bu makamlar Allah indinde gizlidir. İnsanların bilmesi mümkün değildir. Bu Kur’an ve Sünneti bırakıp tâbi olduğu şahsı ruhbanlaştırmaktır. Bu devirde yine Mehmet Okuyan sünnetleri terk, Kur’ancılar diye bir sınıf icat etmekte Adnan Oktar, Nur ve Nisa Surelerini yok sayıp İslam’da tesettürü reddetmekte hatta tesettürü uygulayan Müslümanlara Yobazlık ismi altında kitap yazmıştır. Bu Müslümanlara hakarettir. Bunu da Savcılara ihbar ediyorum. Bazı profesörler meşhur olmak için, Fırka-i Naciye yolunu terk edip kendileri Kur’an ve Hadis dışında yeni yollar uydurmakta, birçok cahilde bunlara tabi olmaktadır.

   Bütün Müslümanlara uyarım şudur ki; Kur’an ve Sünneti terk edip İslam’ı şahıslardan almak bunları Kur’an ve Sünnetle kontrol etmeden dinlemek çok büyük felakettir. Kur’an ve Sünnet deyince Kur’an meali yetmez, Tefsirle desteklemek gerekir, Sünneti ve Hadisi de büyük Âlimlerin; İmam Gazali, Ahmed Gümüşhanevi gibi daha bir çok meşhur alimlerin eserlerine müracaat etmek gerekir. İslam tamamen ilimdir. İlimsiz din olmaz. İlmi aldığımız şahısların Ehl-i Sünnet üzere olması şarttır. Bu uyarıyı yapmak bir vazifedir. Yapmak zorundayım.

                                                                            E.Cumhuriyet Başsavcısı           

                                                                                    Yılmaz CAN                 

Bu makale 1058 defa okunmuştur.

Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com