Sondakika32.com - Isparta Haberleri

KİN, İNTİKAM, GURUR

29 Temmuz 2017, 16:31
KİN, İNTİKAM, GURUR; insanı öldürür. Gözlerini kör eder, kulaklarını sağır eder, hiçbir hakikati, doğruyu göremez. Hiçbir hakikat ve Hak yolunda söylenen hiçbir sözü de duymaz. Haddi aşar, zalim olur. Hıristiyan bile olsa bir kişiye zulmetmek milyonlarca duanın önünü kesebilir. Ah kesinlikle kimden gelirse gelsin, yerde kalmaz. 

Her ah'ın karşılığı yıllar içerisinde çıkar. Hem kendisinde hem yakınlarında hem akrabasında. 

Bu husus âyetlerle, hadislerle bir çok defa bildirilmiştir. Mazlumun âh'ının yerde kalmayacağı açıkça belirtilmiştir. 

Biz bu duygular içinde olursak hiçbir doğruyu hiçbir hakikati göremeyiz. 

Kin ve intikamdan evvel önce kendimizi yargılamamız gerekir. Daima kabahati karşıda bulmak kendisini temize çıkarmak gururdan başka bir şey değildir. Gurur Allah c.c.'ün en yasakladığı bir haldir. Kibir gururla aynıdır. Kibre düşenin Allah cennetin kokusunu dahi alamayacağını söylemektedir. 

Yaptğımız her işte bu üç esasa dikkat edip Allah'ın yasakladığı bu üç duygudan ve fiilden kesinlikle kurtulmamız gerekir. Sonradan yapılan pişmanlık hiçbir işe yaramaz. Mağdurların ah'ı yerde kalmaz. Herkese karşı âdil olmamız her suçladığımız kişinin işlediği suçta kendimizi de tartmamız gerekir. 

Bunlar Kur'an'ı incelerseniz birçok surede ve Peygamberimiz s.a.v.'in hadislerinde geçmektedir. Ahmed Gümüşhanevi hz.lerinin Ramuzu'l Hadis kitabını hepinize tavsiye ediyorum. 

Allah hepimizi bu üç kötü hasletten korusun. Âmin.

Bu makale 854 defa okunmuştur.

Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com